• Opublikowano: 11 października 2016

    Niektórzy z nas świetnie znają zasady gramatyczne danego języka obcego, ale nie potrafią konstruować wypowiedzi w tym języku ze względu na słabą znajomość słownictwa. Nie od dziś wiadomo, że języka obcego należy się uczyć regularnie. Poszerzanie zakresu słownictwa to jeden z ważniejszych czynników wzrostu kompetencji językowych.

    Po wakacyjnej przerwie chcielibyśmy zaprezentować kilka metod do nauki słówek. Warto je wypróbować i regularnie poświęcać od kilku do kilkunastu minut na poszerzanie słownictwa.

    Część pierwsza:

    – Czytaj jak najwięcej w języku, którego się uczysz

    I to bez względu na jakim poziomie zaawansowania jest twoja  znajomość wybranego języka obcego. Na początkowym etapie nauki możesz czytać nagłówki gazet (lub/i artykułów z Internetu) i tłumaczyć je sobie na język ojczysty. Mogą to być też bajki lub wiersze albo rymowanki dla dzieci. Na wyższych poziomach zaawansowania warto czytać pełne artykuły z gazet lub/i Internetu, książki w oryginale, blogi, artykuły dotyczące tego, co się obecnie dzieje na świecie. Szczególnie warto czytać o tym, co dotyczy twoich zainteresowań.

    – Rób notatki, grupuj słowa

    Warto założyć notes/zeszyt, w którym będziesz notował nowe słówka z pogrupowaniem na kategorie. Możesz też pisać listy zakupów w języku obcym lub listy rzeczy do zrobienia albo terminy spotkań.

    – Używaj wyobraźni

    W celu skutecznego nauczenia się danego słowa/grupy słów zamknij oczy i zwizualizuj je sobie, wyobrażając sobie coś, najlepiej abstrakcyjnego, związanego z danym słowem. Graj w skojarzenia.

    – Nie zapominaj o przerwach

    Ważniejsza od ilości nowo przyswojonych słów, jest jakość nauki, dlatego nie możesz zapominać o przerwach dla umysłu. Zdecydowanie efektywniej uczyć się 3 razy po 15 minut dziennie niż 45 minut na raz.

    – Powtarzaj

    Powtarzanie, utrwalanie nowo nabytego słownictwa jest nieodzownym elementem w nauce języka obcego. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską, to możesz wykorzystać ten czas na powtórki słów, których uczyłeś się poprzedniego dnia.

     

    – Prowadź mini dziennik w języku obcym

    Zapisuj w nim to, co przydarzyło Ci się danego dnia i wyszukuj nowe słowa, którymi możesz to opisać. Dobrze, jeśli znajdziesz kogoś, kto sprawdzi poprawność twoich zapisków, zwłaszcza na początkowym etapie nauki.